V rámci adventního muzicírování jsme si dovolili svobodně zaranžovat tuto starou lidovou píseň z Moravy. Její text má několik zajímavých postřehů ve vztahu k duchovní cestě člověka. I když se všechny zpěvníky shodují na prvním verši “Byla cesta, byla ušlapaná…”, my jsme zvolili termín “prošlapaná”. Je to jednak přesnější vzhledem k původnímu mentálnímu obrazu textaře, který si naivně představoval, že ve starověkém Izraeli byl sníh a kostel… a jednak i zhlediska naší vlastní cesty, jež jest rovněž “prošlapaná” našimi duchovními učiteli (jinak bychom se po pás bořili…) – nemůžeme však říci, že by byla vždy příliš “ušlapaná” 😕 .

Poslední sloka pojednává o zázraku (či možná i zákonitosti?), kdy v kruté zimě zamrzly všechny studánky krom té, kam chodila Panna Maria, aby se mohla dobře starat o narozeného Ježíše. Ať už to bylo úmyslem textaře nebo nevědomou intuicí, podobenství je úžasné.

Nádherná a silná melodie používá pro Čechy a Moravu velmi neobvyklé tónové postupy, jež jsou však zcela běžné v indické hudbě – třeba slované skutečně pochází z Indie. 

Milovníky tradičního pojetí naší lidové hudby znovu varujeme před trochu odlišným “cítěním” písně, než jak je zažité… Kdo budete mít odvahu doposlechnout do konce, odměnou mu budiž půlnoční záznam ambience bečkovké Čertovy rokle (Vraní hory).

“Cesta”

Obsazení:
Kateřina Dvořáková – zpěv
Jan Dvořák – zpěv, kytary, perkuse (+ produkce, recording, mix)
Jakub Dvořák – baskytara