Nedávno jsem náhodou narazil na živou nahrávku z Hudební Meditace s Ivošem z dubna 2017 – hráli jsme tam tehdy s Kubíkem rágu Šrí. Audio kvalita sice není špičková, ale hustá atmosféra toho večera tam cítit je – věrně poplatná této ráze!

Rága Šrí je velmi zvláštní z několika hledisek. Invokuje přírodní energii po západu slunce, kdy už se šeří, ale ještě není tma. Vtipné je, že vžitý název rágy je Šrí (= nádherný), ale na ráze ani na této energii není z pohledu běžného človeka naprosto nic hezkého, tím méně příjemného. Z metafyzického pohledu jde totiž o Očistec, neboť západ slunce představuje smrt.

Tóny (a mikrotóny) rágy jsou naprosto odlišné od líbivých tónů lidové a populární hudby a v podstatě je nelze zazpívat ani zahrát aniž by interpret nebyl ponořen do této “šedivé a chladné” energie. Použitý obrázek (raga painting) má za cíl nalákat lidi na krásnou Divu, ale realita rágy nás velmi rychle vystrčí do vlezlého děště v pozadí, případně do šedého jezera v popředí :-). 

Jelikož znalost správných tónů v rágách již téměř vymřela (a v Indii především), tak se většinou setkáme s interpretací rágy Šrí v zářivějších a veselejších odstínech – to ale rozhodně nebyl původní záměr této striktně transcendentní a velmi silné rágy… 

Napište, prosím, jak působí na Vás…

Rága Šrí – záznam z Hudební Meditace 7.dubna 2017